BOROWY JAR REAKTYWACJA

18 listopada 2016 roku w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej  w Jeleniej Górze odbyła się konferencja pod nazwą „Borowy Jar – historia i turystyka„.

Jak można było się przekonać w trakcie części teoretycznej z udziałem 90 gości, popularna trasa spacerowa na Perłę Zachodu to Perła sama w sobie. Wieża Książęca z wybitnymi w skali europejskiej freskami, kompleksy elektrowni wodnych o dużej wartości użytkowej jak i historycznej;), jeden z 2 istniejących na świecie Helikonów czy żródło prawdomówności a także niemały potencjał wspinaczkowy w zasięgu kilkugodzinnego spaceru z centrum Jeleniej Góry. Nic dziwnego że kilka pokoleń wstecz hirschbergowianie uczynili z tego miejsca żródło zysków jak i doznań słynne na cały świat.

Konferencja pokazała jednak że dzisiejsze pokolenie nie zapomniało o walorach Borowego Jaru i szuka drogi do ponownego wykorzystania potencjału tego miejsca.  Od 3 lat odnawiane i tworzone są trasy turystyczne i wspinaczkowe dla mieszkańców i turystów. Dowodem tego była kończąca konferencję część praktyczna tj. wycieczka nordic walking oraz pokaz wspinaczki na górze Gapy w których udział wzięło kilkunastu uczestników.

W związku z faktem zaproszenia autora bloga do współpracy przez Michała Kajcę który organizował pokaz wspinaczki krótko opiszę tą część konferencji. Na skale Progi na zboczu Góry Gapy Michał, który jest licencjonowanym instruktorem wspinaczki Polskiego Związku Alpinizmu, ale także autorem przewodników wspinaczkowych po Górach Sokolich i Rudawach Janowickich, zaprezentował w praktyce na czym polega wspinaczka skałkowa. Prezentacja miała charakter zarówno krótkiego opisu historii wspinania, sprzętu i zarysu rejonu jak i pokazowe wspinaczki na 3 drogi o trudnościach VI.1, VI.2 i VI.3. Należy tu dodać że dzięki pracy Michała rejon Borowego Jaru zyskuje od kilku lat kolejne dziesiątki ubezpieczonych dróg i jest coraz szerzej popularyzowany w kręgach wspinaczkowych.

Dzięki uprzejmości Marka Szyca z KPSW  krótka fotorelacja z pokazu wspinaczki.

pod-scianastartno-handkoniec-drogiprzyrzadowaniewspin-2

Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych a partnerami Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa i Urząd Miasta Jelenia Góra.

Mini-przewodnik wspinaczkowy po wzgórzy Gapy dostępny pod adresem: WZGÓRZE GAPY – TOPO WSPINACZKOWE.

Ponadto na facebookowym profilu Wertykalnej Kotliny do obejrzenia materiały filmowe ze wspinaczkowej część konferencji – https://www.facebook.com/wertykalnakotlina/

Tekst: Tomek Ciepliński (Wertykalna Kotlina)

Zdjęcia: Marek Szyc (Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s