WYCIECZKA BIEGOWA – RUDAWSKA JESIEŃ

Tym razem krótka propozycja na bieganie w Rudawach Janowickich. Jak wiadomo Rudawy najpiękniejsze są jesienią. Jeśli dodatkowo weżmiecie ze sobą do plecaka buty wspinaczkowe i woreczek z magnezją to macie możliwość skorzystania ze wszystkiego co najlepsze w tych niewysokich górach. Dla mnie takie połączenie tzn. bieganie połączone z zaliczeniem wspinania i zdobyciem kilku wybitnych wierzchołków skalnych drogą pierwszych zdobywców to idealne i satysfakcjonujące oderwanie się od dnia codziennego.

 1. Tym razem początkiem wycieczki jest parking przy barze KARIOKA w Karpnikach (ul. Rudawska 63). Stąd główną drogą kierujemy się asflaltem do Strużnicy.
 2. Tam po 2 km przy starym młynie skręcamy w żółty szlak którym przechodzimy przez most i następnie wyrażną drogą w prawo dobiegamy przez łąki do skalnego miasta na zboczu Świniej Góry w masywie Janowickiego Grzbietu ( drogą prowadzi również szlak konny)
 3. Po zwiedzeniu imponujących formacji skalnych w szczególności Enis udajemy się niewyrażną scieżką w stronę Czartówki gdzie znajdziecie pierwsze buldery. Tym razem jednak zostawiamy je na inną okazję i udajemy się na punkt widokowy do kamieniołomu Pieklisko 
 4. Stamtąd szlakiem niebieskim do kolejnego skalnego labiryntu na szczycie Lwiej Góry – Starościńskie Skały. Tutaj obowiązkowa wizyta na pukcie widokowym (40 min od startu) – jednocześnie najwyższy punkt trasy 718 m npm.
 5. Ze skał zbiegamy w stronę Doliny Janówki szlakiem niebieskim około 500 metrów i następnie wyrażną drogą leśną około 1 km. W lesie po prawej stronie wyrasta niewielka skałka Dwoista. Tutaj mamy możliwość zaliczyć 15 metrowy trawers nad ziemią o trudnościach VI.1+ autorstwa Michała Kajcy (nr 11 na zdjęciu). Naprawdę warto!!!

  Skałoplan Dwoistej na podst. Prxewodnika RUDAWY JANOWICKIE M. Kajcy z 2011r.

  Skałoplan Dwoistej z przewodnika wspinaczkowego RUDAWY JANOWICKIE M. Kajcy z 2011r.

 6. Po wspinaniu wracamy na szlak niebieski i dalej podążamy w stronę przełęczy karpnickiej.
 7. Przy odbiciu szlaku zielonego w lewo udajemy się szlakiem a następnie leśną drogą na Janowickie Garby do skały Rozpadła. Wierzchołek zdobywamy drogą pierwszych zdobywców wyposażoną w stalowe klamry o trudnościach II AO. Zachowujemy mimo wszystko ostrożność – przejście przez skalny most jest ryzykowne ale warte widoku. Wokół Rozpadłej w ostatnim czasie oddrzewiono teren, uprzątnięto i przygotowano kilka nowych dróg wspinaczkowych. Ponadto w okolicy warte obejrzenia są potężne kamieniołomy około 40 metrów poniżej Rozpadłej.
 8. Ze skały wracamy w stronę połączenia z niebieskim i biegniemy do przełęczy Karpnickiej.
 9. Z Przełęczy wracamy drogą do Karpniki na obiad w Karioce!!! – polecam smażony ser z frytkami lub ziemniaczkami.

Cała wycieczka to około 12-13km oraz 400 metrów przewyższenia w zależności ile razy sie zgubicie i około 1.30-2 godziny czasu w zależności jak szybko pokonacie trawers na Dwoistej;). Jeśli tylko dopisze pogoda satysfakcja gwarantowana;)!
img_0420

 

Autor: Tomek Ciepliński (Wertykalna Kotlina)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s