WOKÓŁ TWIERDZY SZYFRÓW.

Bogusław Wołoszański nie kojarzy się z typem sportowca. Skórzana kurtka i gładko wyprasowana koszula z kołnierzykiem nijak się mają do koszulek kalenji czy butów salomona. Niemniej jednak magia jego opowieści o zamku Czocha natknęły mnie po raz kolejny do odwiedzin Pogórza Izerskiego. Tym razem zabrałem buty biegowe i odkryłem kilka ścieżek w okolicy. W efekcie chciałbym Wam zaprezentować 2 wycieczki wokół najsłyniejszych jezior Pogórza.

Początkiem wycieczek jest przystań żeglarska „Izery” leżąca przed wjazdem do miejscowości Sucha, w której znajduje się osławiony zamek Czocha. Na przystani można wypożyczyć kajak (cena 10zł/h) i przepłynąć u stóp zamku do zapory leśniańskiej i z powrotem. Całość zajmie nawet niewprawnym kajakarzom 1 godzinę. Ponadto kąpiele w jeziorze i spędzenie kilku dni na polu namiotowym z wieczornym ogniskiem i wędrówką po zamku, na pewno pozostawią miłe wspomnienia.

"Jezioro Leśniańskie" aut.TC

Cena za pobyt 2 dorosłych z dzieckiem pod namiotem na przystani Izery około 40 zł/doba, zwiedzanie zamku 2 dorosłych+dziecko – 45zł. Przystań oferuje także 2 plaże i fantastyczny widok na zamek, szczególnie nocą;). Jest to znakomite miejsce na pobyt z dziećmi, zarówno na krótki wypad jak i kilkudniowy pobyt pod namiotem.

IMG_0654zapora lesnaIMG_0663

W okolicy znajdziecie jeszcze ruiny zamku Rajsko, Świecie i Gryf oraz powojenne sztolnie w Leśnej i 2 powulkaniczne, bazaltowe stożki tzw Perkuna i Światowida. Główną atrakcją są jednak poza zamkiem Czocha jeziora zaporowe: Leśniańskie i Złotnickie wraz z 2 ograniczającymi je zaporami. Ponadto warto powłóczyć się śladami Jana Pawła II i odwiedzić położoną nad Proszówką kaplicę św. Leopolda i Anny z pięknym widokiem.

Wycieczka biegowa wokół Jeziora Leśniańskiego – trasa 3×2 czyli 2 zamki, 2 zapory i 2 przełomy:)

Dystans około 17km (2h-2h30min). Trasa trudna o charakterze mieszanym – leśne drogi 65% i asfalt 35%. Koniecznie zabierzcie wodę i jedzenie.

mapkalesnianskietrasa

 1. Startujemy szlakiem żółtym : Przystań IzeryOśrodek „Złoty Sen”/2km. Po drodze warta obejrzenia wieża szubieniczna z XIII wieku.
 2. Dalej szlakiem niebieskim: Ośrodek „Złoty Sen” –  Zapora na Jeziorze Złotnickim – skręcamy niebieskim w leśne ścieżki przełomu rzeki KwisyZamek Rajsko (wstęp na zamek po telefonicznym umówieniu)
 3. Kontynuujemy niebieskim: Zamek Rajsko Zerwany Most – Bożkowice – Jezioro Leśniańskie – Zapora na jeziorze Leśniańskim (zbud. 1905 rok, wysokość 35 metrów przy długości korony 135 m).
 4. Stąd w prawo i nadal niebieskim: ZaporaLeśna (przy drodze ciekawe punkty widokowe)
 5. Wracamy żółtym: Leśna – Sztolnie i Okopy Pandurów – Przełom Kwisy – Orle Skały – Zapora. Wejście do sztolni zakratowane dlatego ciekawiej przejść się pozostałościami okopów Pandurów- polowych umocnień wojskowych z okresu wojny siedmioletniej.
 6. Końcówka szlakiem żółtym: Zaporazamek CzochaPrzystań Izery. Przy zamku na parkingu sprzedają pyszne lody;)
 7. Kąpiel regeneracyjna w jeziorze i opalanie na plaży;)

orle skaly

Wycieczka biegowa wokół Jeziora Złotnickiego

Długość trasy:16km – czas 1.45-1.50 (jeśli zaczniecie od parkingu przy Ośrodku Złoty Sen -dystans 12km -1h25min). Trasa łatwa bez większych podbiegów prowadząca głównie leśnymi ścieżkami.

mapkazlotnickietrasa

 1. Startujemy szlakiem żółtym : Przystań IzeryOśrodek „Złoty Sen”/2km.
 2. Dalej żółtym: Ośrodek Złoty SenOśrodek Złoty PotokMost Karłowice
 3. Po przekroczeniu mostu czerwonym szlakiem wracamy: Karłowice Zapora – Ośrodek Złoty Sen
 4. Ponownie żółtymOśrodek „Złoty Sen” – Przystań Izery
 5. Kąpiel regeneracyjna w jeziorze i opalanie na plaży;)

Słowem uzupełnienia:

Obie trasy można przejechać rowerami. Jedynie szlak niebieski prowadzący przełomem Kwisy między zaporą złotnicką a zamkiem Rajsko jest trudny orientacyjnie i prowadzi urwistymi ścieżkami. Kilka lat temu pokonaliśmy go rodzinnie z fotelikiem dziecięcym i 5 letnią córką, ale czas przejazdu, a właściwie przenoszenia rowerów wykraczał poza opisywane tutaj 2 godziny;). Istnieje możliwość objazdu tego odcinka przez miejscowość Zapusty. Choć bez fotelika i na dobrym rowerze warto pokusić się o małą przygodę i poruszać się szlakiem;)))

Serdecznie zapraszam;)

Tomek C.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s